gototop
07.06.2011 Pětník a Tó Víš již tento čtvrtek 9.6. na Toulcově dvoře (FOLKtime.cz)    Tisk
PR

Již tento čtvrtek se od 19:00 v SEV Toulcův dvůr uskuteční další z řady Koncertů ve dvoře. Tentokrát vystoupí skupiny Pětník a Tó Víš. Pětník nedávno vydal své nové album s názvem Pětník 2011.

Pětník
Vznikli jsme v roce 1999 jako pětičlenná (odtud název Pětník) acapelová skupina. Zpíváme vlastní úpravy písní z oblasti jazzu, swingu, popu, folku i dalších žánrů, a to především v češtině. Většinu našeho repertoáru tvoří písně převzaté, ovšem máme i několik vlastních písní nebo textů k cizím písním.

Od jiných acapelových skupin se lišíme originalitou našich aranžmá, díky níž si můžeme stavět svůj repertoár podle toho, co nám připadá zajímavé, a ne podle toho, k čemu kdo sežene noty. Vycházíme z toho, že se posluchač především rád pobaví a zasměje, jen menšina přijde na koncert obdivovat složité harmonie.

Vedle živých vystoupení je nás možné slyšet i na našich nahrávkách. Kromě několika demonahrávek jsme v roce 2004 natočili a ve vydavatelství Good Day Records vydali plnometrážní CD V botách snů, během roku 2010 připravujeme druhé řadové album.

V roce 2001 jsme na největším tuzemském folkovém festivalu Zahrada získali diváckou cenu Krteček. V soutěžní části Porty jsme v roce 2010 získali Diváckou portu (v mezinárodním finále) a malou Interpretační portu (v národním finále). K tomu jsme v předchozích letech přidali čtyři finálové účasti.

Tó Víš

Tak tenhle kačerovskej band byl založenej plus mínus někdy v roce 1993 a vzniknul z prapůvodního tria školník, hrobník, Kostelník. Měli dvě kytary, z toho jeden byl Pepy památeční Les Paul, foukací harmoniky a housle.

Později se přidali i další muzikanti, Jirka Sedlák na pětistrunné bendžo, kterej v podstatě nechtěně dal kapele jméno ééééééoé oééé, Pepa Šroubek na housle a tamburínu, Ota Maleček se školeným profesorským hlasem a následně i baskytarou. Nutno připomenout, že soubor míval svého času i několik zpěvaček.

Zprvu se zkoušelo v hospodě U Průšů. Tím jejich muzicírování získávalo takových kvalit, že už nemělo cenu dále bavit jen hosty restaurací a tak se členové rozhodli přihlásit do soutěže Trampská Porta. Když se pořadatel zeptal jaký že má zapsat název kapely, nechal se slyšet Jirka Sedlák, kterej tak mimochodem odpovídal na většinu otázek když si nevěděl rady, nebo když si nebyl jistej a houknul na chlápka s páskou na rukávu."Tó víš."

Neví se zcela přesně, kdy dorazil na zkoušku už do školy na Na Líše Tomáš Soukup, kterej do tělesa přidal bicí. Kvůli přestávce ho vzápětí na sesli vystřídal Michal Šroubek, zvanej Bůček. To už na basu začal s kapelou hrát synek chodskýho Psohlavce Jarda Zmij kamarády zvaný Bohušu. Po odchodu Pepy hrobníka byl opět přizván Tomáš, ovšem už jako hráč na kytaru. Tak se osazenstvo kapely promíchávalo a hnětlo až z původních sestav zůstal školník se svou kytarou, Jarda, Michal a Tomáš. Chlapci hráli kde se dalo. Po zábavách, svatbách, křtinách a jinejch vyvedenejch večírcích. Muzika, kterou vytvářeli začala pomalu z folk a country stylu přecházet v poměrně říznej country-bigbít.

Tó víšáci se vraceli utrmácení ze štací v brzkých ranních hodinách a to jim zůstalo dodnes. Bod zlomu nastal po domluvě s Petrem školníkem, že bude s kapelou vystupovat jen příležitostně. Do již zmíněného restaurantu U Průšů docházel celkem pravidelně dentista Míra Horešovský, přezdívanej Zoubek alias Mirdžáno, kterej taky rád provozoval živou a spontánní hudbu. Se zbytkem bandy si natolik padli do vočí, že už nic nebránilo spojit své hudební cejtění. Poté už byl jen vyměněn, celkem účelně, Bůček za Petra Kozla Soukupa a v týhle sestavě, přátelé, vržou dodnes.

Upozornění: Parkujte prosím na parkovištích mimo areál Toulcova dvora
S sebou: Dobrou náladu, peníze na vstup, na pivo a na klobásku.
Vstupné: 75 Kč
Vhodné pro: Všechny bez rozdílu vah

Sdílet na...
Kam dál?

» Dvakrát cesta na severovýchod… a jednou do Válce (Tomáš Hrubý)

» 17. FOLKomín obrazem (Renata =o))

» Honza Hučín: Občas ze svého balónu vyhodím nějakou zátěž, abych doletěl dál (Miloš Keller)

» Pětník 2011: dlouho připravované druhé album konečně na světě (FOLKtime.cz)

» Po stopách Folkové růže (Pavel Černý)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."