gototop
22.08.2016 Pestrá trojka (Miloš Keller)    Tisk
Recenze

Nová sekce, Fregata a Herky se mi sešly ve studiu a utvořily docela příjemnou kombinaci různých přístupů k muzice. I rozhodl jsem se o nich napsat také společně.
Nová sekce přináší devítipísňové album standardního vyspělého bluegrassu, zahraného s nadhledem, lehce a svižně i v pomalejších skladbách. CD Štěstí není sice převratné z hlediska hudebního, ale poctivá solidní jistota, že uslyšíte vše, co k bluegrassu náleží a taky jistota, že budete ušetřeni přílišných experimentů.

Už obal alba skupiny Herky s názvem Střelnice a pěkný rozkládací plakátový booklet napovídají, že přijíždí pouť nebo i trochu cirkus. A je to pravda v dobrém i horším slova smyslu. Autorsky je deska převážně dílem ženské části kapely – Káča Molčíková a Jana Samková. Muzice dominují dva akordeony a heligonka, využívá se často recitativ a hned úvodní písnička dala název celému albu. Velmi rychle vás deska vtáhne do atmosféry poutě, a pokud máte poutě rádi, budete spokojeni. Pokud vám ovšem ten mumraj trošku vadí, najdete drobné vady na kráse i na této pouti – možná až příliš kýčovité texty (Odjelo srdce mé), mírná přemíra pathosu (v úvodní Střelnici se to ještě snese, Hop hopy hop už trochu vzbuzuje obavy deklamativním začátkem – bez něj by byla skladba daleko upřímnější – a úspěšnější), skladba Bůh je už skoro schválnost. A občas trošku vadí i poněkud zbytečné instrumentální úvody nebo mezihry. Prostě album a jednotlivé písničky by mohly mít sevřenější tvar a byly by zřejmě i účinnější. Naopak Sebevrahova píseň nebo Nottingham (sorry za zkrácení názvu) či Klauni jsou příjemné zářící hudební střípky, následující Team building i s náznakem aktuálního vtipu hudebního i textového. A na závěr nejlepší nadčasová a nadtématická Tam za zelenou horou. A tak konec dobrý, vše dobré.


Herky - Střelnice
Herky: Střelnice
Vydavatel: vlastním nákladem
Vydáno: 2015
Hodnocení desky: 5,75/10
Seznam písní: Střelnice • Odjelo srdce mě • Hop hop hopy • Studí • Bůh • Sebevrahova píseň • An old English song mainly about Nottingham • Team building • Hej hochu • Klauni • Tam za zelenou horou
Co o albu napsal Miloš Keller: "příjemný odskok do divadelního prostředí" (6 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 Fregata natočila album Večírek už v roce 2013. Obsahuje, tak jako předchozí album, 11 písní. Kapela se pohybuje převážně ve folkových vodách, ale nepouští se na tenký led žádných experimentů. Trošku koketuje s trampskou muzikou (úvodní Ve dvou), pokusí se i o jistý šanson (Vrať se) či o inspiraci středověkým folkem (Pověst), ale zůstává pevně zakotvena u nekomplikovaného poslechového folku, kde všechny složky písně hrají přibližně stejnou roli. To se ale projeví v některých písních i v jisté autorské bezradnosti, včetně třeba i jistých klišé hudebních, textových či tematických. Na pódiu je to příjemná uklidňující pocitová muzika, z desky ale přeci jen znát, že některá témata zpracovává jakoby z donucení a působí nepřirozeně.


Sdílet na...
Kam dál?

» Notování s Janem Řepkou (Karel Vidimský - Cimbura)

» Když hráli a zpívali Plzeňáci… (Karel Vidimský - Cimbura)

» Výsledky 1. semifinále X. ročníku Notování (Rada Notování)

» Folk na zámku ve Spáleném Poříčí (FOLKtime.cz)

» Výsledky 1. základního kola X. ročníku Notování (Rada Notování)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."