gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.06.2000 Folkový kvítek (P.K. Hop Vr.)    PDF Tisk Email
Reportáže

V sobotu 13. května se v parku na Konopišti uskutečnil již devátý ročník festivalu Folkový kvítek. Hlavnímu koncertu předcházela chladná, leč prozpívaná páteční noc. Jak to vypadá na nočním hraní v altánu u sudu, jste mohli vidět na fotce k rozhovoru s Jeronýmem Lešnerem, který vyšel ve Folktimu loni.

V sobotu dopoledne si se skupinou CRASH DANCE na své přišli příznivci country tanců. Tancovalo se až do poledne, kdy začal hlavní koncert. Ten uvedl svým vystoupením Jeroným Lešner, který si již jednou odnesl hlavní cenu a tentokrát se měl kromě účinkování ujmout také role porotce. Předvedl zde krátký výběr ze svého repertoáru v tradičně kvalitním provedení.

Pak již následovala soutěžní vystoupení skupin. Zde jasně dominovala skupina Terárium, která předvedla výborné folkrockové pecky a svým živým vystupováním si získala nejen diváky, ale i porotu. Zajímavý melodický folk zazněl od pražské kapely Vzdušné zámky. Skutečně dětská skupina Berušky (průměr 11 let) ukázala, že i ve svém věku má co říci, a navíc se jim to dalo i věřit. Některé písničky ostatních skupin totiž nabízely texty, které bych očekával spíše od podstatně starších interpretů. Ani další skupiny Groovey z Brna a Amazonky z Jevišovic si neudělali rozhodně ostudu, ale na vítězství jejich vystoupení nestačila. Konečným jasným vítězem se stala skupina Terárium, o které bude ještě určitě slyšet.

Po první soutěžní části vystoupila Eva Henychová, která v odpolední výhni příliš života do unaveného hlediště nevnesla. Její vystoupení má podle mého názoru větší sílu v klubovém prostředí. Stoprocentní probuzení však určitě přinesla hned následující rockfolkbluegrassoatakdáležánrová kapela Buffalo, která hraje opravdu s nasazením, a Michal Braxatoris je zpěvákem k pohledání. Škoda, že ji pořadatelé nenechali přes jasné prosby obecenstva přidat.

V další části programu se prezentovali mladi písničkáři a písničkářky. Zde si dovolím jedno zobecnění. Převládaly velmi dobré pěvecké výkony se slušným instrumentálním základem. Z písničkáře však musí čišet pódiová osobnost a ta z žádného účinkujícího zatím nepůsobila. Vystupujícím by spíše slušelo kapelové provedení jejich písní. Nejlepším zpěv a dobrým repertoárem se prezentovala Žofie Kabelková, která po zásluze zvítězila jak u poroty, tak u diváků.

Po ukončení soutěže se na pódiu objevil Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem, kteří zde zároveň plnili role porotců. Po ostřílených bardech nastoupila pražská skupina Kvokál, která stále rozšiřuje své řady, a počet jejích členů se blíží k desítce. Novým nástrojem jsou zde klávesy a muzika je stále lepší. Posledním účinkující před vyhlášením vítězů byl Lukáš Chromek, frontman skupiny Terárium. Ukázal, že i ve svém věku si může troufnout mezi ostřílené kapely a jeho vystoupení bylo velmi podařené. Pokud jsem uvedl, že mi u soutěžících písničkářů chyběla výraznější osobnost, pak to bylo proto, že Lukáš Chromek letos v této kategotii nevystupoval. Toto jméno doporučuji všem k zapamatování.

Hodnocení poroty se tentokrát shodlo s diváky, a tak si mohla skupina Terárium i písničkářka Lucie Kabelková vychutnat zaslouženého doubla.

V další části programu vystoupily osvědčené stálice českého folku a spřízněných žánrů. Přítomnost Nezmarů, Slávka Janouška, Bokomary, Kamelotu, Klíče, ČMHS a dalších byla zárukou dobré podívané. Tuto část koncertu jsem však bohužel nemohl sledovat. Zprostředkovaně však vím, že Kamelot dokáže i letos roztančit celé hlediště. Koncert byl skutečně dlouhý, a tak se nejočekávanější kapely objevily až po půlnoci, kdy jsem byl již opět na místě. Fleret to rozjel naplno, neboť pochopil, že divákovi je v noci zima a nechce jen tak sedět. A tak do křepčícího davu sázel jednu pecku za druhou. Klobouk dolů před vitalitou Jarmily Šulákové, která také nad ránem zpívala jak o život. Po výtečném, avšak nedopromítaném, filmu o podstatě vodáka se na pódiu objevil Hradišťan. Škoda, že již mnoho diváků odpadlo únavou. Celé vystoupení bylo velmi podařené a svoji melodikou pohladilo na duši. Ta však pomalu začínala mrznout, a tak ji musel opět rozehřát Vlasta Redl se svou kapelou. Příště bych však uvítal citlivější výběr muziky, kterou nám pouštěl pan zvukař během drátování kapely. Hospodská šumivá nahrávka, linoucí se z beden, rozladila řadu lidí, zrušila křehkou atmosféru, kterou zanechal Hradišťan, a Redl měl co dělat, aby dostal publikum zpět do varu. Tečka celého festivalu v jeho podání se však podařila.

Koncert končil v neděli po čtvrté hodině ranní a já jsem mohl letošní Folkový kvítek prohlásit za celkově povedenou akci, která pěkně načala letošní festivalovou sezónu.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Duben 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8101112
131415
202126
27   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00