gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

11.06.2014 Devítka pomáhá (Petr Cihelka)    PDF Tisk Email
Rozhovory
Jsou to zhruba dva roky, co jsem dělal rozhovor s kapelou Devítka k vydání jejich alba U Ježíška 9. V současné době se blíží jejich benefiční koncerty v Boroticích u Dobříše (13. června) a ve Svatém Janu u Sedlčan (14. června) a navíc nedávno vydali své deváté CD Devítka live 2013. Proto jsem se rozhodl na zmíněný rozhovor navázat. Povídal jsem si, stejně jako minule, s Honzou Brožem, který kapelu před více jak dvaceti lety založil, a s jeho ženou Jindřiškou, se kterou byl, vedle hraní v Devítce, dlouhých patnáct let členem hudebního sdružení Žalman & spol. Některé otázky v rozhovoru budou nehudební a některé stejné, jako minule, protože to tak považuji za zajímavé.
Devítka v aktuálním složení
Devítka v aktuálním složení
foto: zdroj www.devitka.cz

Jindřiško, co zajímavého se ti již podařilo natočit, kromě tvých upoutávek na vaše večery v Besedě, které jste vždy natáčeli každý měsíc jednotlivě pro každý koncert? Kde jste brali inspiraci k natáčení a jak jste dohlíželi na to, abyste se neopakovali?

Jindřiška: Natáčení klipů nebo upoutávek na naše koncerty je pro nás obrovská radost a vždycky se u toho výborně bavíme. Hledat stále nová témata není lehké, ale když nápady docházejí, necháme to prostě nějakou dobu být a život většinou sám další inspiraci nabídne. Takovou pauzu máme právě teď, protože studuji posledním rokem na Filmové škole a kapacitu mozku zabírá příprava na závěrečné zkoušky. Ale v hlavě mám několik nápadů, do kterých se pustíme hned, jak bude ve škole hotovo. Co zajímavého se mi podařilo natočit? Je to například krátký film s názvem Zkouška kapely, který představuje Devítku v soukromí očima našeho psa Nea. Tento film vyhrál loňské kolo filmové soutěže na festivalu Mohelnický dostavník a můžete se na něj podívat na našich stránkách nebo na YouTube.

Honzo, ty kromě psaní písniček píšeš i fejetony do Country radia a ještě nějakých novin. V čem je tato práce jiná než psaní písniček a do kterých novin své kulturní články píšeš?

Honza: Psaní a hlavně natáčení fejetonů pro Country rádio není zkušenost čistě nová, neb, jak jistě víš, povídky a fejetony pro koncerty Devítky píši již drahně let a s natáčením jisté zkušenosti také mám. Nové pro mě bylo to, že se autor při takovéto práci musí držet přesně daného času a navíc si musí dávat pozor na každé slovo. Články píšu

13.6ZS
13.6ZS
pro Jihočeský deník. Jednak obecné sloupky o čemkoli, co se týká kultury a jednak rubriku, ve které připomínám polozapomenuté Jihočechy.

Kolik písniček už jsi celkem složil? Jaká je tvá nejoblíbenější píseň? Platí stále Litvínov 75, jako tomu bylo v předešlém rozhovoru, nebo už máš oblíbenější píseň?

Honza: Písniček jsem napsal dosud něco okolo sto padesáti, leč za veřejně provozovatelné nepovažuji zdaleka všechny. Litvínov 75 je stále písnička, u které mi dosud naskakuje husí kůže, ale není jediná. Zbytek si nechám pro sebe (smích).

Jindřiško, neuvažuješ o svojí sólové desce? A ty Honzo? Zkrátka, jestli jste neuvažovali o sólové desce?

Jindřiška: Sólovou desku právě točím, i když se nejedná o sólový projekt v prvém slova smyslu. Spíše o záznam vesměs již vydaných písní v podobě, v jaké je hraji na svých sólových písničkářských koncertech. Platím si touto deskou dluh, který již dva roky cítím, a hodlám ji dát v plen kdesi na konci září.

Jak vaší kapelu podle vás obohatili manželé Klupkovi?

Honza: Co se týká Madlenky a Honzy Klupkových, velmi intenzivně vnímám hlavně to, že s nimi se do kapely vrátil ten mnou již skoro zapomenutý duch opravdové party - odpusť mi to klišé. Mám je rád a mají nemalou zásluhu na tom, že jsem se opět naučil těšit nejen na společné hraní, ale i na společné cestování a společný život.

Podle čeho jste vybírali písničky na CD Devítka live 2013? Na tomto albu je také písnička Třetí zvonění, kterou jsi složil pro Madlu Klupkovou. Bylo pro tebe psaní Třetího zvonění nějakým způsobem jiné, než když píšeš písničky pro Jindřišku?

Honza: Deska Live 2013 mapuje prostě stávající repertoár kapely a natáčela se v průběhu celé letní sezóny. A ona písnička pro Madlenku pro mě byla a dodnes je záležitostí velmi srdeční a velmi upřímnou. Stejně, jako všechny písničky, které jsem napsal pro Jindřišku. Ale máš pravdu. Je to jiné…

Velmi si vážím toho, že jste přijali moje pozvání k benefičnímu vystoupení při Zahradní slavnosti ve stacionáři sdružení Stéblo v Boroticích, kde budete hrát už podruhé, a taky se na moje pozvání chystáte již potřetí koncertovat ve skanzenu ve Vysokém Chlumci. Moc vám za to děkuji! Jindřiško, jak často děláte charitativní koncerty? Je hodně míst, kam vás zvou opakovaně?

Jindřiška: Nu, a co se týká charitativních koncertů, od počátku jsme byli jakýmsi garantem, či dokonce maskotem koncertů pro Barevné domky. Koncertů, které se po léta konaly v Hajnici ve prospěch klientů místního ústavu pro postižené děti. Leč vloni se změnilo vedení a zdá se, že ony koncerty, na kterých se scházeli lidi jako Petr Novotný, Ivan Hlas, Pavel Dobeš, Pavlína Jíšová či my, jsou odkázány do země vzpomínek. Škoda. Nu, a protože ty jsi z fanoušků nejvěrnějších a nejbližších, rádi přijedeme kdykoli budeme moci kamkoli nás pozveš. Tím spíš, bude-li to jakkoli prospěšné. Jo, a míst, kam si nás zvou opakovaně je, díky Bohu, hodně. Ale bohužel, je i dost těch, kde o nás od jistého data nestojí. Ale to nic. To je život…

Děkuji za rozhovor a přeji Devítce ještě hodně šťastných muzikantských let a spoustu dobrých nápadů. A vás, milí čtenáři, zvu na obě v úvodu zmiňované akce.

První z nich bude 13. června Zahradní slavnost Stébla v Boroticích u Dobříše, které provozuje denní stacionář, chráněné bydlení a sociálně terapeutické dílny. Kromě Devítky vystoupí ještě plzeňská kapela Past a zajímaví muzikanti z našeho regionu - skupiny Naopak a Bylo nás šest, písničkáři Petr Vašina a Petr Rímský (t. č. z Příbrami) s dámským vokálním duem Misitu. Jim všem a také mistrovi zvuku Michalovi Bechyněmu patří velký dík, neboť i oni přijedou odvést své dobré dílo bez nároku na honorář. Také se bude promítat nový film Babička Mary, natočený péčí našeho stacionáře, se kterým se Stéblo, stejně jako se svojí předchozí filmovou produkcí, zúčastnilo filmového festivalu Mental power. Součástí naší Zahradní slavnosti bude i jarmark sociálně terapeutických dílen. Program startuje ve 14 hodin.

Druhou podobnou akcí, na níž také bude Devítka hrát, je Vítání léta v domově Svatý Jan u Sedlčan, která se bude konat odpoledne a večer v neděli 15. června. Vy, kteří posloucháte kvalitní muziku a ještě rádi pomáháte, byste určitě neměli tyto dvě akce opomenout!


Sdílet na...
Kam dál?

» Dřevohostické Folkáč (FOLKtime.cz)

» Obnovený Mohelnický dostavník ve dvanácti obrazech (Tomáš Hrubý)

» Devítka přináší řadu perel. Zní hodně folkrockově, ale nepřekvapí (Tomáš Hrubý)

» Díky za Folkovou růži (Tomáš Hrubý)

» Mraufestu je 10 let... (Petr Sejk)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červenec 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 5
 6 7 8 912
131415
202126
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

realbdsmporn.net
  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc